2024.05.06 godz. 15:16 Radom, Mazowieckie

Podatek i współwłasności

Wyjaśnienie sytuacji

Babcia miała przepisać działkę na swoją wnuczke moja żonę oraz na mnie czyli jej męża, i w takim przypadku ja muszę opłacić podatek do urzędu skarbowego i to jest koszt około 1500 zł. Wartość działki około 120-150 tys zł. A jeśli babcia przepisze działkę tylko na wnuczkę czyli żonę nie musimy płacić żadnego podatku. A ile by kosztowało spisanie współwłasności przez żonę i mnie do takiej działki czy jest to bardziej opłacalne niż taki podatek około 1500 zł ? Proszę o szybką odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Maj 2024 19:15

Notariusza się trzeba zapytać jaką wysokość taksy notarialnej by przyjął. Może potraktuje ulgowo Państwo, gdy zawrzecie dwie umowy: darowizna Babcia na Żoną i druga: Żona na Pana. Na podstawie tych danych będzie można ustalić co będzie tańsze. Proszę również zweryfikować kwotę 1500 zł, bo jeżeli miałby to być podatek od darowizny, to trochę za niski chyba. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)