2023.01.28 godz. 10:10 Warszawa, Mazowieckie

Jak i kiedy odrzucić spadek po bracie?

Wyjaśnienie sytuacji

Brat mojego męża zmarł i przypuszczamy, że mógł mieć niespłacone długi. Nie pozostawił po sobie żadnego majątku, nie sporządził także testamentu. Był rozwiedziony od kilkudziesiąciu lat, miał syna z którym od wielu lat nie otrzymywał żadnego kontaktu (obecnie syn ten jest pełnoletni). Żyje matka mojego męża, zmarły nie miał innego rodzeństwa poza moim mężem. Ja i mój mąż nie mamy rozdzielności majątkowej. Chcemy ustrzec się od odziedzicznia długów po zmarłym. Jak możemy to zrobić? Obawiamy się, że jeśli syn zmarłego odrzuci spadek u notariusza, to my nie będziemy o tym wiedzieli i mąż i teściowa nie będą mogli odrzucić spadku, bo minie termin 6 miesięcy od nabvcia prawa do spadku. Czy prawdą jest, że notariusz nie jest zobowiązany do poinformowania sądu o odrzuceniu spadku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2023 08:47

Termin 6 miesięcy liczy się od dnia dowiedzenia się o tytule powołania. Złożenie odrzucenia przed odrzuceniem przez syna nie będzie skuteczne. Mąż może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po bracie z informacją, że jest syn zmarłego odrzuci/odrzucił spadek, to wnosi o przyjęcie swojego odrzucenia. Później zgoda sądu na odrzucenie przez dzieci. I kolejno odrzucenie spadku w imieniu dzieci.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)