2024.05.07 godz. 15:10 Wrocław, Dolnośląskie

Czy teściowa może odwołać zeznania na policji?

Wyjaśnienie sytuacji

Była sytuacja że mąż dopuścił się przemocy domowej, zostało to zgłoszone na policję ja nie wniosłam zarzutów ponieważ nie chce aby mąż szedł do więzienia, ma już zarzut za bicie się z policją, byłam na komendzie złożyć zeznania których odmówiłam, była ze mną moja mama i policja podstępem wzięła ją od razu na przesłuchanie, czy mieli obowiązek poinformować ją o możliwości odmowy składania zeznań, jeśli nie poinformowano jej o tym czy może te zeznania odwołać? Bądź jak nie może to czy może je sprostować? I wycofać rzeczy które obciążają męża?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Maj 2024 14:35

Dzień dobry, na podstawie art. 186 § 1 k.p.k. osoba uprawniona odmowy zeznań może złożyć oświadczenie, że chce skorzystać z tegoż prawa aż do rozpoczęcia pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym, czyli w toku postępowania przygotowawczego (Policja, Prokuratura) można wciąż złożyć takie oświadczenie i wówczas wcześniejsze zeznania nie powinny być brane pod uwagę. Polecam jednak dobrze rozważyć czy chce się z takiego sprawa skorzystać. Pozdrawiam, adw. Michał Filec