2024.03.11 godz. 18:00 Katowice, Śląskie

Różnica

Wyjaśnienie sytuacji

Czym się różni hipoteka od odwróconego kredytu hipotecznego

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 14:12

Odwrócony kredyt hipoteczny, to forma pożyczenia pieniędzy przez bank i jest uregulowana w ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym z dnia 23 października 20214 r. Na mocy tej umowy bank wypłaca kredytobiorcy środki finansowe. Hipoteka natomiast, to ograniczone prawo rzeczowe uregulowane w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Służy ona do zabezpieczenia kredytu. Z wyrazami szacunku
Tak Nie

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Mar 2024 20:40

Dzień dobry, hipoteka to rodzaj zabezpieczenia długu polegający na tym, że wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności z nieruchomości, na której wpisana jest hipoteka i to nawet jak dłużnik nie będzie już jej właścicielem. Hipoteka najczęściej w Polsce zabezpiecza umowy kredytu z bankiem i nie jest umową. Z kolei odwrócony kredyt hipoteczny to umowa w uproszczeniu polegająca na tym, że bank wypłaca określoną kwotę na rzecz właściciela nieruchomości, której własność przechodzi na rzecz banku po śmierci właściciela, jeśli spadkobiercy nie spłacą tego kredytu. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)