2024.04.13 godz. 21:28 Poznań, Wielkopolskie

Sprzedaz nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry moja mama ma dom z zadłużeniem na 135 tysięcy czy może mi go sprzedać po tej kwocie jeśli jest on do remontu-wymiana pieca, elewacji ,całe ogrzewanie domu i położenie prądu (są przebicia w elektryce nie działają gniazdka itp ) i na umowie wpisać taką kwotę? Dom ma około 120 metrów. Czy będę musiała zapłacić podatek od ceny rynkowej mimo,że tu trzeba włożyć bardzo dużo pieniędzy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2024 17:39

Dzień dobry W akcie notarialnym można właściwie podać cenę dowolną, ale jeżeli będzie ona zaniżona w stosunku do ceny rynkowej, to urząd skarbowy (US) może żądać zapłaty dodatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli US powoła biegłego i wycena będzie się różniła o więcej niż 33% od ceny podanej w akcie notarialnym, to zapłaci Pani za opinię biegłego oraz brakującą część podatku. Dlatego w akcie notarialnym najlepiej podać jakie jest zadłużenie obciążające nieruchomość, jaki jest jej stan techniczny oraz jakie prace należy wykonać, aby doprowadzić do stanu właściwego. Z poważaniem