2024.05.10 godz. 09:24 Warszawa, Mazowieckie

kiedy upływa termin przedawnienia podatku pit za 2018 r w zakresie płacenia podatu za dochód ze sprzedaży po spadkowego mieszkania przed terminem 5 letnim

Wyjaśnienie sytuacji

w 2013 r ,listopad , uzyskałam spadek od kuzynki w postaci mieszkania spóldz. W 2018 r. paź.sprzedałam to mieszkanie. Zapłaciłam podatek do US od spadu. W 2023 r styczeń US zawiadomił mnie o kontroli tej sprzedaży i stwierdził że powinnam zapłacic jeszcze podatek od dochodu za rok 2018 od uzyskanej kwoty za mieszkanie bo nie upłynęło 5 lat od jego uzyskania do sprzedazy. Kiedy nastąpiło przedawnienie roszczeń podatkowych US w stosunku do mnie czy koniec 2023 r , czy kwiecień 2024r.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Maj 2024 12:35

Zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. (art. 70 ust. 1 Ordynacji podatkowej) Czyli jest to koniec 2023 r. W 2018 r. nie obowiązywał jeszcze art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, okres 5 lat liczy się od nabycia mieszkania przez spadkodawcę. Z wyrazami szacunku

Zmodyfikowano dnia: 10 Maj 2024 15:06
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)