2024.05.08 godz. 11:45 Iłża, Mazowieckie

Przepisanie mieszkania po zmarłych rodzicach

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mam pytanie. Rodzice nie żyją. Najpierw zmarł tato po nie 10moesoecy mama. Ogólnie ponad 9 lat minęło od śmierci rodziców. Mieszkam sama z córką w rodzinnym własnościowe mieszkaniu w bloku. Mieszkanie nadal wszędzie widnieje na rodziców. Chciałabym przepisać je jak najkrótsza droga. Mam siostrę ktora am swoją rodzinę i od ponad 20lat nie mieszka tu. Chciałabym zacząć regulować formalności bo wszędzie w urzędach mam pod górkę. Nie wiem jak to zrobić. Notarialnie bedie szybciej ale nie wiem czy od razu na siebie i porozumieć się z siostrą czy najpierw akt dziedziczenia

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Maj 2024 12:03

Postępowanie spadkowe dwuetapowe czyli po pierwszym rodzicu, a następnie po drugim. Po stwierdzeniu nabycia spadku koneiczny będzie dział spadku, aby mogła Pani samodzielnie decydować o spadku - co do zasady będzie dwójka wwspółwłaścicieli - Pani i siostra. W toku działuu spadku możliwe będzie zniesienie współwłąsności (za spłatą drugiej siostry). Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tych sprawach, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adowkatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)