2020.01.26 godz. 14:59 Poznań, Wielkopolskie

Czy w opisanej sytuacji zadziała regres

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Samochodem jedzie 2 braci kierowca bez uprawnień 19 lat i pasażer 16 lat.. kierowca powoduje wypadek .przeżył. 16 latek ginie. Rodzina ubiega się o zadośćuczynienie z polisy oc. Czy po wypłacie odszkodowania wobec kierowcy będzie zastosowany regres? Wszystkie opisane osoby są z jednego gospodarstwa domowego.Po jakim czasie od wezwaniawdi zapłaty regresu przedawnia się on. Proszę o podstawę prawną. Dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Pewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2020 09:08

Dzień dobry, żeby odpowiedzieć na Pańskie pytanie należałoby mieć więcej szczegółów. Jednakże, kierując się praktyką ubezpieczyciel będzie zapewne dochodził regresu. Samo wezwanie do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia. Podstawą roszczenia zwrotnego, przysługującego zakładowi ubezpieczeń zawarta jest w art. 828 k.c. Stanowi on, iż jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, roszczenie ubezpieczającego (poszkodowanego) przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela.