Treść zapytania

2021.01.13 godz. 12:59 Kielce, Świętokrzyskie

Stalking internetowy, SMSowy

Wyjaśnienie sytuacji

Znajomy od dłuższego czasu stalkuje mnie na FB oraz przez SMS po tym gdy został zablokowany. Podważył też kwestię mojego wykształcenia twierdząc, że nie miałam prawa skończyć studiów Teologicznych jako kobieta. Stalking natomiast dotyczy tego, że mam koniecznie się zaszczepić. Sytuacja trwa od dłuższego czasu i staje się męcząca. Nie wiem co robić proszę o poradę.

Odpowiedzi prawników:


Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

(30 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sty 2021 14:27

Dzień dobry, stalking jest przestępstwem z art. 190a k.k. o lub względnie w łagodniejszej formie wykroczeniem z art. 107 k.w. Stąd istnieje możliwość zawiadomienia Prokuratury lub Policji o możliwości popełnienia przestępstwa, względnie wykroczenia. Jest to przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Odnośnie przestępstwa istotna jest jego uporczywość, tj. powtarzalność zachowania danego sprawcy. Nie jest istotne czy znajomy ma szlachetne pobudki odnośnie szczepienia, ale wedle Pani opisu jego zachowanie może mieć charakter poniżenia lub udręczenia, o którym mowa w przepisie. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

(42 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sty 2021 14:26

Dzień dobry, powinna Pani przede wszystkim jednoznacznie napisać znajomemu, że nie życzy sobie Pani kontaktu z nim, w szczególności, aby wysyłał Pani wiadomości, dzwonił itp. Jeżeli pomimo tego, nadal będzie to robił, proszę zebrać wszystkie smsy, połączenia itp i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Przyjmuje się, że stalking powinien trwać co najmniej 3 miesiące. pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź