2023.12.07 godz. 04:49 Warszawa, Mazowieckie

alimenty po smierci wychowujacego rodzica

Wyjaśnienie sytuacji

W ostatnim czasie zmarła moja Mama. Rodzice byli po rozwodzie i zostałam przy Mamie, a ojciec miał zasądzone alimenty. Nadal się uczę i nie ukończyłam 26 roku życia. Czy mogę pobierać od Taty alimenty w tej samej wysokości jak zasądzone czy Tata ma przestać je płacić i pokrywać wszystkie wydatki bez bezpośredniego przelewu na moje konto.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Gru 2023 14:28

Dzień dobry, Pani Tata nadal ma wobec Pani ten sam obowiązek alimentacyjny, a gdy przez śmierć Mamy pogorszyły się możliwości finansowe (zakładam, że tak jest), to można złożyć pozew o podwyższenie alimentów. Jeśli jednak jesteście Państwo w dobrych relacjach, to może Pani się umówić z Tatą na zwiększenie jego kosztów utrzymania Pani na studiach bez nowego orzeczenia o alimentach. Wyrok w sprawie alimentów ma tę zaletę, że w razie zaprzestania płatności zawsze może Pani uruchomić komornika. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)