2020.01.13 godz. 14:29 Gdańsk, Pomorskie

Art. 10. trans. handl. Rekompensata za koszty odzyskiwania należności

Wyjaśnienie sytuacji

13 listopada otrzymałem fakturę ( 2900 brutto) z terminem płatności 27 listopada. opłaciłem ją 13 grudnia bez wezwania. dziś otrzymałem notę odsetkową na 13 dni zwłoki (na kwotę 6,55) którą też opłaciłem. w odpowiedzi dostałem informację że zgodnie z art. 10 o trans handlowych zostanę jeszcze obciążony kwotą 40 euro. Czy takie zachowanie jest zasadne - wierzyciel nie poniósł żadnych kosztów w związku z odzyskaniem długu....

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2020 15:26

Art. 10 tej ustawy nie uzależnia istnienia tego uprawnienia do rekompensaty od rzeczywistego poniesienia kosztów odzyskiwania długu. Uprawnienie to przysługuje z dniem nabycia uprawnienia do odsetek i przysługuje bez wezwania.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)