2020.03.11 godz. 21:53 Poznań, Wielkopolskie

art.26h odliczanie wydatków na termomodernizację

Wyjaśnienie sytuacji

Czy muszę wpisywać fakturę za termoizolację z 2019roku w rozliczeniu za 2019? Czy mogę ją ująć po raz pierwszy dopiero w przyszłym - 2020roku, jeśli nie wspomnę o niej w PIT/O w dla roku 2019? W tym roku wpisanie jej nic mi nie da, a nawet wpłynie negatywnie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Mar 2020 09:45

Nie można tak zrobić. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki ( art. 26 h ust. 6). Wyjątkiem jest sytuacja gdy wysokość poniesionych w danym roku podatkowym wydatków związanych z termomodernizację przekracza wykazany w PIT rocznym dochód. Wówczas nadwyżkę wydatków nad kosztami można rozliczyć w kolejnych latach nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek ( art. 26 h ust. 7). Np. wydatki na termomodernizację w 2019 wyniosły 70 000 zł a dochód wykazany w PIT 50000 zł.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)