2019.10.01 godz. 12:08 Poznań, Wielkopolskie

art.91b KN a k.p. w szkolach publ.nie prowadzonych przez gminę

Wyjaśnienie sytuacji

1.w nawiązaniu do poprzedniego pytania z dn 26.09. - czy jeżeli w wyniku zmiany ( w celu uporządkowania ) umów dla nauczycieli z KN na umowy na podstawie k.p. - do tej pory , moim zdaniem błędnie , zawierane na podstawie KN , silą faktu zmienią się warunki pracy ( brak niektórych przywilejów ) płace pozostają bez zmian , wydłuży się czas pracy itd. , należy nauczys=cielom dać wypowiedzenia zmieniające . 2. Czy jeżeli warunki pracy i płacy się nie zmieniają wystarczy tylko poinformować nauczycieli że dotychczsowe umowy zawarte na podstawie KN "stają się " czy "są " umowami z k.p

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Paź 2019 12:33

Konieczność stosowania wypowiedzenia warunków pracy/płacy jest w praktyce trudna do rozstrzygnięcia. Wypowiedzenia zmieniającego wymaga tylko istotna zmiana umownych warunków pracy/płacy. Zmiany dotyczące wynagrodzenia pracownika są uważane zawsze za istotne. Co do warunków pracy, granica między zmianą istotną a nieistotną jest płynna (por. K. Jaśkowski , E. Maniewska, Komentarz aktualizowany do Kodeksu pracy, Art. 42, LEX 2019). W mojej ocenie, zmiana podstawy umowy (z KN na KP) będzie zmianą istotną, nawet jeśli płaca nominalnie nie zmieni się (zmieni się bowiem podstawa jej ustalenia).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)