2023.02.03 godz. 12:33 Wałbrzych, Dolnośląskie

Brak czasu na załatwianie formalności w związku z otrzymaniem wezwania do odbycia kary w dzień przed terminem

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy można starać się o dozór elektroniczny jeżeli dostałam wezwanie do odbycia kary na 3.02.2023 a awizo bylo odebrane dzień wcześniej 2 miesiące. Czy w dzien stawiennictwa do zakładu jeżeli złoże wniosek w sądzie o dozór to zostanie on rozpatrzony ? Wniosek o wstrzymanie wykonania kary złoże w ten sam dzień razem. Ile czasu na odpowiedź sadu trzeba czekać odnośnie wstrzymania kary, i czy nie wstawienie się do zakładu karnego będzie miało wpływ na rozpatrzenie wniosku. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2023 16:37

Dzień dobry, wniosek o dozór można złożyć także już w trakcie odbywania kary w ZK. Niedawno było trochę zmian w Kodeksie karnym wykonawczym, co do których obecnie odradzałbym niestawiennictwo na wezwanie, co realnie może utrudnić uzyskanie zgody na SDE (może być wydane postanowienie o utrudnianiu wykonania kary). Nowością też jest, że w sprawie SDE przy odbywanej już karze do 4 miesięcy pozbawienia wolności orzekać będzie komisja penitencjarna. Co do wstrzymania kary teraz decyduje Sąd penitencjarny. W razie potrzeby pomocy zajmuję się wnioskami o SDE. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 03 Lut 2023 16:38