2024.08.08 godz. 22:33 Lubań, Dolnośląskie

Opieka nad psem po zakończeniu związku

Wyjaśnienie sytuacji

Byłem w związku narzeczeńskim z pewną Panią. Byliśmy razem przez prawie 2 lata. W trakcie naszego nieformalnego związku, kupiliśmy psa o imieniu Bandzior. Jest to piękny pies o łagodnym usposobieniu rasy Golden Retriever. Sytuacja jest taka, że rozstaliśmy się z moją partnerką. Ona twierdzi, że pies należy do niej i że nie mam prawa go widywać ani odwiedzać. Dlatego mam pytanie, czy mogę podjąć jakiekolwiek kroki prawne, aby sąd mógł wyznaczyć dni i godziny, w których mogę widywać się z Bandziorem. Bardzo jestem związany z tym psem i bardzo tęsknię za nim. Proszę o pomoc w określeniu jakie kroki prawne mogę podjąć, aby móc widywać się z psem lub go odzyskać, jeśli to możliwe.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Sie 2024 17:47

Dzień dobry, kluczowa jest umowa sprzedaży psa, tzn. kto z Państwa kupował psa. Jeżeli w umowie jest tylko partnerka, to ona jest właścicielką i faktycznie nie ma prawnej możliwości odzyskania psa. Jeżeli z kolei w umowie jest Pan, to ma Pan możliwość odzyskania psa dla siebie. Najbardziej skomplikowana sytuacja będzie, gdy oboje Państwo jesteście współwłaścicielami - wówczas możliwe jest zniesienie wspówłasności sądownie i przyznanie własności jednemu z Państwa. Pozdrawiam, adw. Michał Filec