2019.09.25 godz. 02:04 Zawiercie, Śląskie

Co w przypadku gdy zwalniamy się z pracy za porozumieniem stron

Wyjaśnienie sytuacji

Mam problem, ponieważ zwalniamy się z zakładu pracy(jestem zatrudniony na umowę o prace) za porozumieniem stron z dniem 30.08.2019. Przysługuje mi 20 dni urlopu w ciągu roku jednak na chwilę obecną zostało mi tylko 8 dni urlopu. Moje pytanie jest następujące, czy z momentem zakończenia pracy, będę musiał odrabiać urlop, którego wykorzystałem za dużo? Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Wrz 2019 11:20

W przypadku, gdy przysługuje Panu urlop w wymiarze 20 dni, to w sytuacji zakończeniu stosunku pracy w trakcie roku, wymiar urlopu przelicza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku. Jeżeli zatem umowa kończy się z dniem 30.09.2019 r. to wymiar urlopu przysługującego w 2019 roku będzie wynosił: 20 dni/12 miesięcy*9 miesięcy=15 dni. Z przytoczonego pytania wynika, że wykorzystał Pan już 12 dni urlopu wypoczynkowego, a po nieuwzględnieniu powyższej proporcjonalności pozostaje Panu jeszcze 3 dni. Co do zasady można je wybrać lub zostaną wypłacone jako ekwiwalent.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)