2024.07.24 godz. 22:22 Poznań, Wielkopolskie

Co w przypadku kiedy mam podpisaną umowę o zakazu konkurencyjności na jednym dokumencie, w którym znajduje się moja umowa zlecenie?

Wyjaśnienie sytuacji

Przeczytałem na kilku stronach poradni prawnych informację, że w przypadku kiedy umowa o ZK jest na jednym dokumencie w ramach umowy zlecenie, a nie w formie osobnego pisma to jest ona nieważna. Jak to wygląda? Kiedy umowa o ZK może być niezobowiązująca?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sie 2024 13:48

Moim zdaniem, jeżeli da się wyodrębnić postanowienia o zakazie konkurencji od postanowień umowy o pracę, to obie umowy mogą być zawarte na jednym dokumencie. Zdanie podobne wyraził Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 23 września 2021 r., w sprawie o sygn. akt III APz 5/21 - cytuję - Jednakże pojęciu "odrębna umowa" należy nadawać znaczenie prawne, a nie faktyczne. W związku z tym nie ma przeszkód, by umowa o zakazie konkurencji znajdowała się w tym samym dokumencie, co umowa o pracę [...], co nie zmienia faktu, że umowa ta stanowi odrębną czynność prawną ze wszelkimi tego konsekwencjami.