2019.02.18 godz. 17:51 Łaznów, Łódzkie

Cy pracodawca ma obowiązek przesunąć planowany urlop wypoczynkowy jeżeli pierwszego dnia urlopu oddamy honorowo krew.

Wyjaśnienie sytuacji

Oddałem krew pierwszego dnia urlopu dodatkowego i kierownik nie przyjął tego twierdząc, że tyczy się przesunięcie urlopu tylko 4 pkt Art. 71b. pkt 1 straż poż. ignorując zapis z pkt 1 " w szczególności" uznaje, że tylko tych 4 przypadków się to tyczy.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2019 12:12

Proszę zwrócić uwagę na § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy: „Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi.” Za czas zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ze zwolnienia, o którym mowa wyżej pracownik może skorzystać wyłącznie w dniu, w którym miał świadczyć pracę. Jeżeli pracownik oddaje krew w trakcie urlopu wypoczynkowego, a więc w okresie, w którym nie świadczy pracy, to nie ma podstaw do udzielenia mu z tego tytułu zwolnienia od pracy. Pracownik nie może też domagać się z tego tytułu dodatkowego dnia wolnego po zakończeniu urlopu.