2019.02.19 godz. 13:27 Warszawa, Kujawsko-pomorskie

Czy będę musiała zapłacić podatek dochodowy z tytułu podziału wspólnego majątku w wyniku ustania małżeństwa

Wyjaśnienie sytuacji

Jesteśmy z małżonkiem w trakcie sprawy rozwodowej oraz sprawy o podział majątku , jakim jest mieszkanie własnościowe - odrębna własność lokalu . Ustaliliśmy , że mąż zostaje w tym mieszkaniu , natomiast spłaci mnie w połowie wartości mieszkania - kwota do spłaty to około 120 tys.zł. Mieszkanie to zakupiliśmy wspólnie w maju 2014 r. Czy będziemy zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego , z uwagi na to , że od daty zakupu mieszkania nie minęło 5 lat. Jakie przepisy to regulują ,ponieważ nigdzie nie nie mogę znaleźć wykładni w tej sprawie .Bardzo proszę o pomoc , termin rozprawy w przyszłym tygodniu .

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2019 11:33

Dzień dobry, zgodnie z przepisami art. 2 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów w/w ustawy nie stosuje się do przychodów osiąganych z tytułu podziału wspólnego majątku małżeńskiego dokonanego w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej;
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)