2019.02.13 godz. 18:06 -

Czy jeśli po urodzeniu dziecka nie wzięłam urlopu macierzyńskiego, to również nie mam prawa do urlopu rodzicielskiego ?

Wyjaśnienie sytuacji

w kwietniu 2018 urodziłam dziecko ale musiałam pracować, wzięłam tylko urlop wypoczynkowy, a potem musiałam pracować. Teraz moja sytuacja się zmieniła a dziecko nie ukończyło jeszcze roku i dlatego pomyślałam, ze może mogłabym wziąć jeszcze macierzyński albo rodzicielski, ale na infolinii inspekcji pracy mówią, że macierzyński najpóźniej może się zacząć w dniu urodzenia dziecka a rodzicielski może być po macierzyńskim, jeśli nie było macierzyńskiego nie można wziąć rodzicielskiego. Przecież to bezprawie

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2019 15:42

Dzień dobry, wykorzystała Pani urlop wypoczynkowy? Prawa do urlopu macierzyńskiego nie można się zrzec. Nie można też z niego w dowolnym momencie zrezygnować. Ustawodawca przewidział co prawda możliwość rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez matkę, ale dopiero po wykorzystaniu po porodzie 14 tygodni tego urlopu i to tylko pod warunkiem, że pozostałą część urlopu „przejmie” ojciec dziecka (art. 180 § 5)