2023.07.21 godz. 18:17 Sosnowiec, Śląskie

Czy jest możliwa egzekucja komornicza z nieruchomości?

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkanie jest moje, własnościowe. Mieszkam z mamą, która ma służebność dożywotnią w mieszkaniu. Ma kartę kredytową na kilka tysięcy. Czy w przyszłości, w razie problemów ze spłatą długów ze strony mamy jest możliwa egzekucja komornicza z nieruchomości?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Sie 2023 21:20

Dzień dobry, służebność mieszkania jest prawem niezbywalnym, nie podlega egzekucji. Jeżeli jednak ustanowienie służebności wynika z przeniesienia własności mieszkania, należy mieć na względzie możliwość podważenia czynności przez np. skargę pauliańską.