2019.04.29 godz. 12:07 Krakówka, Małopolskie

Czy mając umowę ustanawiająca ustrój o rozdzielności majątkowej w małżeństwie mogę dokonać rocznego rozliczenia PIT wspólnie z żoną

Wyjaśnienie sytuacji

Umowa jest zawarta w 2011 roku i chcemy się z niej wycofać, czy można to łatwo wykonać

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Maj 2019 18:14

według mnie jeżeli Pan ma rozdzielność majątkową z żoną, to nie może razem z nią się rozliczać. Rozdzielność majątkowa powoduje, że każde z Państwa ma swój odrębny majątek i to co zarobił w danym roku nie wchodzi we wspólność. Jeżeli chce się Pan z żoną wycofać z rozdzielności majątkowej to można.Rozumiem, że to była Państwa wspólna decyzja i że umowa była zawierana u notariusza? W takim razie trzeba się udać znowu do notariusza. Jeżeli chcecie Państwo, ażeby majątek ten odrębny (wywodzący się z rozdzielności) wszedł do majątku wspólnego, to można spróbować rozszerzyć wspólność majątkową.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)