2020.01.27 godz. 13:55 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mogę i czy to ma sens aby piętnować sytuacje tego typu i zgłosić zajście na policję przesyłając film z rejestratora samochodowego?

Wyjaśnienie sytuacji

Sytuacja konfliktu na drodze pod blokiem. Jestem zablokowany stojącym naprzeciw mnie samochodem, kierowca którego starał się wymusić na mnie ustąpienie pierwszeństwa. Byłem prowokowany a w końcu w moją stronę zostały wykonywane zarówno przez kierującą kobietę jak i jej pasażera wulgarne gesty. Całość zarejestrowała kamera w moim aucie. Jest też świadek w postaci mojego pasażera.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Zieliński

Pruszków, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sty 2020 01:01

Droga pod blokiem w większości przypadków nie jest drogą publiczną tylko drogą wewnętrzną, a co za tym idzie nie obowiązują na niej przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym. Obowiązują natomiast przepisy dotyczące odpowiedzialności cywilnej i karnej za każde nieuprawnione i zawinione działanie. W tej konkretnej sprawie na pewno należy m.in. rozważyć odpowiedzialność karną z art. 216 § 1 kodeksu karnego. "Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)