2022.04.04 godz. 13:09 Poznań, Wielkopolskie

Czy mogę starać się o zmiane warunków odbywania kary?

Wyjaśnienie sytuacji

W 2019 straciłam prawo jazdy na 4 lata, czy jest możliwość starania się o blokadę alkocholową? Czy są jakieś warunki? Jakie są szanse na wygraną? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Kwi 2022 15:06

Witam, jeśli zakaz prowadzenia pojazdów był orzeczony na 4 lata, to formalnie może Pani złożyć wniosek o dalszym wykonywaniu środka karnego w zmienionej formie ze względu na to, że minęła ponad połowa orzeczonego wymiaru (art. 182a kkw). Przepis warunkuje to tak: "jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji." Stąd trzeba wskazać na odpowiednie dowody i okoliczności we wniosku jak np. dalsza niekaralność, terapia itp. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)