2022.06.22 godz. 01:19 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę zgłosić tego mężczyznę za niestosowne treści?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, piszę w takiej nietypowej nietypowej sprawie, wszystko zaczęło się od tego, że wstawiłam ogłoszenie, w ktorym napisałam, że szukam pracy na wakacje typu roznoszenie ulotek, wyprowadzanie psow itp. Napisalam tam, że mam 16 lat.Napisał do mnie mężczyzna, że ma pracę do zaoferowania, a tak dokładnie to zrywanie owoców. W sms od razu rozpoznałam, że to jakiś zboczeniec bo zamiast odpowiedzieć na moje pytanie o zarobku to pytał, czy jestem otwarta itp. Napisalam mu, że chce porozmawiać przez telefon a on odpisał, że później pod warunkiem, że zgadnę co teraz robi (chodziło mu o tzn,,walenie konia"). W pierwszej rozmowie zaczal wypytywać mnie co on teraz robi, jak to się nazywa i wtedy odpowiedziałam mu, że nie wiem bo mam 14 lat. On w zasadzie zdziwił się zmianą wieku, ale dalej kontynuował rozmowę i za chwilę zaczął,, walić konia" do telefonu, abym powiedziala mu co on robi. Po tej rozmowie w sms znów napisalam, że mam 14 lat, a w ostatniej rozmowie telefonicznej duzo razy to podkreśliłam a on w dalszym ciągu kontynuował rozmowę. I teraz mam pytanie, czy jeżeli po takiej zmianie wersji co do wieku coś mu grozi? Ja w rzeczywistości mam 16 lat. Oczywiście rozmowy telefoniczne mam nagrane.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2022 20:45

Dzień dobry. W mojej ocenie zaszło tzw. usiłowanie nieudolne popełnienia przestępstwa, polega ono na tym, że sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie przestępstwa jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego. Z tego co Pani napisała, ma Pani 16 lat, a więc nie istniała możliwość popełnienia przestępstwa, pomimo tego że "sprawca" mógł myśleć że je popełnia. Niemniej jednak warto zgłosić takie zdarzenie, być może to nie pierwsza taka sytuacja. Pozdrawiam