2019.08.07 godz. 17:13 Poznań, Wielkopolskie

Czy mogę zostać ukarana naganą lub zwolnieniem dyscyplinarnym?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Złożyłam wypowiedzenie jako pracownik- szef zareagował nerwowo. Zakazał informowania kontrahentów firmy o tym, że odchodzę z pracy. Z wieloma kontrahentami jestem na takiej stopie współpracy, że znamy swoje prywatne sprawy, typu problemy ze zdrowiem, wyjazd na wakacje, problemy w rodzinie itp. Czy naprawdę będzie to przewinieniem, jeśli tylko poinformuję, że pracuję w firmie X do końca sierpnia, tak aby to ode mnie te osoby się o tym dowiedziały, a nie od kogoś innego, jak już mnie nie będzie w pracy? Dziś, pomimo zakazu poinformowałam właśnie takiego kontrahenta.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Paweł Stępniak

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sie 2019 15:47

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Wymienione przez Panią kary pracodawca może stosować w przypadku nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 108 kodeksu pracy). Istnieje możliwość kwestionowania zasadności ukarania przed sądem, jeżeli uważa Pani, że kara była nienależna.