2020.02.03 godz. 18:00 Kraków, Małopolskie

Czy mogę zwrócić się do sądu (sędziego) z prośbą o złożenie wyjaśnień ( pisemnie lub osobiście) przed rozprawą, na której moje stawiennictwo jest nieobowiazko

Wyjaśnienie sytuacji

W sądzie, w wydziale karnym, toczy się z mojego wniosku postępowanie. Pierwotnie sąd wyznaczył termin rozprawy głównej na wiosnę 2019 r ( miałem tam być obowiązkowo) ale do niej nie doszło gdyż strona pozwana ( instytucja państwowa) poprosiła o czas na zebranie potrzebnych materiałów. Ostatnio otrzymałem z sądu zarządzenie, że wyznaczono nowy termin "posiedzenia w przedmiocie umorzenia postępowania" ale zaznaczono ze moje stawiennictwo jest nieobowiązkowe. Obawiam sie teraz, że nie będę mógł przedstawić sadowi moich racji i wyjaśnień, skoro sąd uznał,że mogę być nieobecny.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2020 13:16

Może Pan wziąć udział w tym posiedzeniu. Informacja, że Pana stawiennictwo jest nieobowiązkowe oznacza, że nie ma Pan obowiązku uczestniczyć w tym posiedzeniu, ale nikt Panu takiego udziału nie zabrania. Może Pan wziąć udział w tym posiedzeniu i przedstawić swoje stanowisko sądowi ustnie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)