2020.01.31 godz. 14:28 Konstancin-Jeziorna, Mazowieckie

Czy można nagrywać dźwięk z rozprawy karnej jedynie po poinformowaniu sądu o nagrywaniu? Ponoć było jakieś rozporządzenie Ministra, które zmienia art 358 kpk

Wyjaśnienie sytuacji

Sędzina nie udzieliła zgody na nagrywanie, na prośbę (wniosek) pokrzywdzonej, która była bez adwokata i na dodatek wyprosiła z sali męża pokrzywdzonej, który był na widowni (być może obawiała się nagrywania) bez podania przyczyny wyproszenia. Rozprawa była jawna.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2020 09:53

Aktualna treść art. 358 kpk jest następująca: "Jeżeli nie przemawia przeciw temu wzgląd na prawidłowość postępowania, sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalenie przez nią przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk." Sąd może odmówić wyrażenia zgody na nagrywanie. jeżeli jego zdaniem wpłynie to niekorzystnie na prawidłowość postępowania.. A o jaki czyn toczy się sprawa? I czy mąż pokrzywdzonej jest wskazany jako świadek w postępowaniu? I jeszcze jedna kwestia,czy pokrzywdzona złożyła oświadczenie, że będzie działać jako oskarżyciel posiłkowy?