2024.07.17 godz. 10:33 Warszawa, Mazowieckie

Jaka procedura nadania formy prawnej

Wyjaśnienie sytuacji

Czy można poprosić o informację, o wymaganych krokach prawnych, czasu ich trwania i kosztach. Jestem w związku partnerskim, bez ślubu, posiadamy 9 letnie dziecko. Rozstajemy się za porozumieniem stron. Mamy uzgodniony plan rodzicielski i zaakceptowane przez strony alimenty. Jak nadać tym uzgodnieniom formę prawną przez sąd. Czy można to zrobić samemu, wszystko jest uzgodnione, brak winy. Jaki czas rozpatrywania, forma, koszty? Czy trzeba to robić przez kancelarię, mediatora? Poproszę o informację Wiktor

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lip 2024 11:52

Najpewniejszą formą będzie wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka (pieczy), władzy rodzicielskiej i ewentualnie uregulowanie kontaktów z dzieckiem oraz w odrębnym postępowaniu pozew o alimenty ze wskazaniem zgodnego stanowiska stron. Oba orzeczenia sądu będą podlegały egzekucji w razie niewykonywania ich przez strony.