2024.08.29 godz. 14:41 Gliwice, Śląskie

Czy muszę malować wynajęte mieszkanie, które opuszczam po zakończeniu umowy o wynajem, która trwała 3 lata?

Wyjaśnienie sytuacji

Opuściłam je w każdym kącie bardzo czyste. Nie otrzymałam od Wynajmującego zwrotu kaucji (2000 zł), ponieważ uznał, że powinnam mieszkanie odmalować. Jestem starszą panią, niepalącą i bardzo dbającą o porządek.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sie 2024 16:46

Podstawą prawną w przypadku niesłusznych potrąceń z kaucji przez wynajmującego jest ustawa o ochronie praw lokatorów (art. 6 ust. 3 i 4). Kaucja ma zabezpieczać należności z tytułu najmu, np. niezapłacony czynsz lub naprawy uszkodzeń z winy najemcy. Powinna być zwrócona w ciągu miesiąca od opuszczenia lokalu, po potrąceniu uzasadnionych należności. Niesłuszne potrącenia są naruszeniem prawa, a najemca może dochodzić zwrotu na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego (art. 471).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)