2019.12.20 godz. 10:46 Gniezno, Wielkopolskie

Czy muszę rejestrować firmę do bazy BDO?

Wyjaśnienie sytuacji

mam założoną działalność gosp. jednoosobową. projektowanie domów jednorodzinnych, kierownik budowy a także roboty budowlane. jest to dodatkowa praca (poza pracą na umowę o prace). czy muszę zgłosić firmę do BDO jeśli z projektowania i kierownika mam tylko odpady komunalne? a roboty budowlane odbywają się sporadycznie i w umowie z inwestorami mam zapis, że oni odpowiadają za wywóz śmieci (gruz, resztki materiałów budowlanych).

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jacek Zandecki

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Sty 2020 09:20

Najprawdopodobniej Państwa firma nie będzie podlegać wpisowi do BDO. W zakresie odpadów zależy to przede wszystkim od ilości i rodzajów wytwarzanych odpadów. Ewentualne zwolnienie określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2019.12.30 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Tylko jeśli skala działalności jest mała i kody odpadów oraz ich ilości nie przekraczają limitu z ww. rozporządzenia to nie ma obowiązku rejestracji w BDO. Dokładna odpowiedź wymagałby analizy gospodarki odpadami w firmie.