2019.11.19 godz. 16:59 Grybów, Małopolskie

Czy muszę współuczestniczyć w kosztach budowy nowego ogrodzenia przez sąsiada,ewentualnie później w jego utrzymaniu.

Wyjaśnienie sytuacji

Sąsiad wystawił ogrodzenie dokładnie na granicy i domaga się pokrycia 50 % kosztów. Poprzednio było ogrodzenie mocno zdewastowane, / po dziadkach/, częściowo niezgodne, z obecnym wyznaczonym przez geodetę. Ponadto geodeta twierdzi ,,że istnieje przepisowa odchyłka 15 cm.w moim przypadku na nie korzyść.Moje pytanie jak w temacie, oraz czy Art. 154. KC dotyczy także mnie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lis 2019 09:11

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego ogrodzenia. Obowiązek partycypowania w kosztach dotyczy urządzeń już istniejących i jest związany z ich konserwacją-utrzymaniem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)