2024.06.26 godz. 21:47 Warszawa, Mazowieckie

Czy odrzucenie spadku zwalnia mnie od długu wobec gminy oraz od udziału w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku? Jak to udowodnić sądowi?

Wyjaśnienie sytuacji

W 10/2020, w kilka dni po śmierci matki (wdowy), u notariusza odrzuciłam spadek po niej, podobnie zrobiło też troje z czworga mojego rodzeństwa (i ich dzieci), ja nie mam dzieci. Teraz na wniosek gminy (wielotysięczne zadłużenie w opłatach za lokal) sąd rejonowy wszczyna postępowanie spadkowe i kieruje m.in. do mnie listę pytań w tej sprawie. Od prawie 20 lat nie mieszkam w tym lokalu, nie przyczyniłam się do zadłużenia. Czy mam obowiązek udziału w tym postępowaniu? Czy przy odpowiedzialności za długi zmarłej matki ma znaczenie fakt, że wierzycielem jest gmina? Proszę o pomoc. J.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Cze 2024 13:09

Jeżeli długi był Matki, a Pani odrzuciła spadek po Niej, to - zgodnie z art. 1020 Kodeksu cywilnego - nie odpowiada Pani za długi. Cytuję "Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.". Skoro więc jest Pani traktowana jako nieżyjąca, to za długi odpowiadać nie może. Udowodnić w sądzie można to poprzez przedłożenie aktu notarialnego odrzucenia spadku. Na pytania sądu należy odpowiedzieć, bo najprawdopodobniej jest to zobowiązanie. Jeżeli będzie wezwanie do sądu, to też należy się stawić. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)