2019.11.20 godz. 12:19 Dzikowiec, Dolnośląskie

czy organ prowadzący powinien podjąć uchwałę stwierdzającą zakończenie działalności gimnazjum wchodzącego w skład zespołu szkół?

Wyjaśnienie sytuacji

Stowarzyszenie prowadzi Zespół Szkół Niepublicznych, w skład którego wchodziło dotychczas przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W roku szkolnym 2017/2018 nie było już naboru do Gimnazjum, a ostatni uczniowie opuścili mury szkolne 31.08.2018r. Czy w zaistniałej sytuacji organ prowadzący powinien podejmować uchwałę stwierdzającą zakończenie działalności gimnazjum i wystąpić z wnioskiem do Gminy o jego wykreślenie z z ewidencji placówek oświatowych?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2019 12:45

Jeśli gimnazjum faktycznie nie funkcjonuje (brak naboru od 01.01.2019 r. ), to najprościej będzie zgłosić gminie na początku grudnia okoliczność konieczności wykreślenia z ewidencji na podstawie art. 169 ust. 1 pkt 5 Prawa oświatowego (zaprzestania działalności przez szkołę lub placówkę przez okres dłuższy niż 3 miesiące). Wykreślenie z ewidencji jest jednoznaczne z likwidacją szkoły. (art. 169 ust. 2 pr.ośw.) W razie dalszych pytań proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)