2019.09.12 godz. 01:01 Kraków, Małopolskie

Czy pełnienie funkcji w zarządzie spółki uniemożliwia udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na podstawie wykonania innej pracy w spółce?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Jeśli jestem prezesem w zarządzie spółki z o.o. oraz jestem zatrudniony w tej samej spółce, czy dotyczy tego przypadku art. 126 Ustawy o cudzoziemcach, według którego owa spółka musi spełniać wymogi, o których mowa w art. 142? Innymi słowy, czy mogę otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jako pracownik, nie jako prezes? Art. 116 mówi, że takie zezwolenie nie może otrzymać cudzoziemiec, który prowadzi działalność gospodarczą, ale nic nie mówi o pełnieniu funkcji w zarządzie.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2020 13:43

Jeśli nie jest Pan wspólnikiem tej spółki, to moim zdaniem w rachubę wchodzi tylko 126,tj. zezwolenie na pracę dla prezesa spółki, co będzie wymagać spełnienia wymogów z art. 142, a jeśli Pan jest wspólnikiem tej spółki, to tylko zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 142 ust 3 ustawy o cudzoziemcach.