2022.12.06 godz. 16:59 Bytom, Śląskie

Czy powinnam dostać 80% wynagrodzenia za ostatni tydzień umowy próbnej na l4

Wyjaśnienie sytuacji

Z poprzedniej pracy (umowa o prace) zwolniłam się 31.10, w nowej pracy na próbna umowę na 1 miesiąc zatrudniłam się 3.11, jednak ostatniego tygodnia pracy poszłam na l4 (28.11-2.12) z powodu ospy, pracodawca nie przedłużył umowy oraz nie wypłacił wynagrodzenia za ostatni tydzień pracy. Czytałam jednak, ze jeżeli nie było przerwy w ubezpieczeniu dłuższej niż 30 dni, mam prawo do płatnego l4. Czy jest to prawda? Czy pracodawca powinien mi wypłacić pieniądze jeżeli pomiędzy tymi dwoma pracami miałam tylko 3 dni przerwy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Gru 2022 10:13

Dzień dobry, zasiłek chorobowy można pobierać po upływie okresu wyczekiwania na chorobowe, który wynosi: 30 dni ubezpieczenia chorobowego – dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Do 30 dni wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekracza 30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym. czy pracodawca zatrudnia może mniej niż 20 osób? Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin