2021.11.30 godz. 17:00 Lidzbark Warmiński, Warmińsko-mazurskie

Czy pracodawca ma prawo zmusić mnie do szczepienia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzisiaj pracodawca zakomunikował mi że od jutra wysyła mnie na urlop bezpłatny do czasu aż się zaszczepie. Powiedział że nie mogę narażać osób zaszczepionych. Jestem księgowa, siedzę w pokoju z jedna osoba. Nie chce się szczepić. Co mogę zrobić ? Jak z nim pogadać

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2021 17:41

Pracodawca nie może zmusić pracownika do urlopu bezpłatnego. Taki urlop jest udzielany tylko na wniosek pracownika. Jeżeli pracodawca nie dopuści Pani do pracy, to proszę zażądać na piśmie lub e-mailem takiego potwierdzenia. Za czas niewykonywania pracy z powodu niedopuszczenia do pracy przez pracodawcę przysługuje Pani wynagrodzenie, pod warunkiem, że oświadczy Pani pracodawcy, że jest Pani gotowa do jej wykonywania. Ponadto, pracodawca nie ma prawa żądać od Pani informacji na temat stanu zdrowia, a zwłaszcza weryfikacji zaszczepienia.

Zmodyfikowano dnia: 30 Lis 2021 17:41