2019.02.14 godz. 08:55 Zwierzyn, Lubuskie

czy pracodawca może wręczyć rozwiązanie umowy o pracę 11.02.2019 tego samego kiedy dostało się zwolnienie lekarskie 11.02.2019 i czy jest praktykowane przywożenie wypowiedzeń osobiście pracownikowi do domu? czy mogę odwołać się do sądu pracy w związku z daną sytuacją?

Wyjaśnienie sytuacji

W sobotę osoba uległa wypadkowi w domu, gdzie była interwencja chirurga- rozcięcie i szycie nogi. Pracownik SMSem poinformował pracownika firmy, że nie będzie jej w poniedziałek w pracy bo jedzie do lekarza ponownie. W poniedziałek pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie. W tym samym dniu pracownik firmy przyjechał do domu pracownika gdzie przywiózł wynagrodzenie za miesiąc styczeń i wręczył rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2019 14:00

Dzień dobry, według naszej wiedzy doręczenie to jest nieskuteczne, ponieważ pracownik od rana dnia 10 lutego pozostawał niezdolny do pracy. Ponadto pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika według art 53 kp tylko w określonych przypadkach. Jednakże sprawę należy zbadać indywidualnie i zwrócić uwagę na inne niewiadome, a mianowicie, czy wypowiedzenie o pracę zostało dostarczone po poinformowaniu o nieobecności? czy pracownik poprzedniego dnia pracy nie dopuścił się zachowań umożliwiających pracodawcy rozwiązanie umowy o prace bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika? (art.52 kp)