2024.01.10 godz. 12:19 Nowy Dwór, Lubelskie

Wynagrodzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Czy pracodawca może zapłacić 50% wynagrodzenia w terminie a kolejne 50% po upływie do 9 dni po terminie?? Drugie pytanie czy pracodawca może potrafić z pensji za rzecz która stała się 8 miesięcy wstecz( wiedząc o sytuacji tego samego dnia) mianowicie nieumyślne uszkodzenie koła w służbowym aucie Pracodawca został poinformowany kilka minut od zajęcia danej sytuacji po 8 miesiącach chcą mi odciąć za ową rzecz przez to ze odmówiłem jazdy prześladowanym autem o blisko 600kg

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2024 13:54

Dzień dobry, pracodawca nie powinien wypłacać wynagrodzenia "w ratach". Za zapłatę wynagrodzenia po terminie można domagać się odsetek. Kwestia odpowiedzialności za uszkodzenie auta jest bardziej złożona i wymagane jest przeanalizowanie Pana umowy oraz tego, czy nie było dodatkowej umowy na powierzenie Panu tego sprzęty. Ponadto odpowiedzialność jest tylko jeżeli uchybienie obowiązkom pracowniczym pozostaje w normalnym związku przyczynowym z powstaniem szkody. Przepisy limitują również wysokość odszkodowania. Pozdrawiam,