2020.06.21 godz. 20:38 Wrocław, Dolnośląskie

Czy przysługuje mi dodatek solidarnościowy?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, dnia 28.02.2020 r. otrzymałam wypowiedzenie z zachowaniem 1 msc okresu wypowiedzenia, który upłynął dnia 31.03.2020 r. (likwidacja stanowiska pracy). Jestem zarejestrowana w urzędzie pracy i od kwietnia pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Czy w związku z moim terminem wypowiedzenia będzie mi przysługiwał dodatek solidarnościowy? Pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2020 15:17

Szanowna Pani, zobaczymy jaka będzie interpretacja ZUS, ale moim zdaniem przysługuje. Art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dodatku solidarnościowym jest sformułowany niefortunnie, bo nie wyjaśnia czy sformułowanie "po dniu 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem" oznacza datę oświadczenia pracodawcy czy rozwiązania umowy o pracę. Na tle art. 32 § 2 k.p. skłaniałbym się ku temu, że chodzi o datę rozwiązania ("rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia"). Warto to opisać we wniosku, a w razie decyzji odmownej odwołać się do sądu. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)