2019.03.28 godz. 15:33 Warszawa, Mazowieckie

Czy publikowanie (wielokrotne) na stronie internetowej oszczerczych materiałów bez żadnej próby zweryfikowania faktów ze stroną oskarżaną jest zgodne z prawem?

Wyjaśnienie sytuacji

Od jakiegoś czasu na jednej ze stron pojawiają się teksty z oskarżeniami o kradzież, korupcję rzekomo popełniane przez zarząd. Rzekomo, bo sam autor przyznaje: "nie mam dowodów, ale wiem.." Nie ma dowodów, gdyż oskarżenia te są bezpodstawne, co potwierdzają posiadane przez zarząd oficjalne dokumenty, w tym instytucji państwowych. Niestety autora tekstów (pojawiają się w nich też nazwiska) to nie interesuje. Właścicieli strony internetowej chyba też nie, gdyż nigdy nie skontaktowali się z zarządem, aby poznać jego stanowisko, nie reagowali również na nasze sprzeciwy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Tomasz Wojciechowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Kwi 2019 14:00

W odpowiedzi na sytuację opisaną w pytaniu informuję, że w mojej ocenie działania te mogą stanowić znamiona czynu zabronionego z art. 212 kodeksu karnego (zniesławienie), a także naruszać dobra osobiste chronione prawem cywilnym. Przed takimi działaniami można się bronić w dwójnasób w zależności od wybranej strategii – na drodze postępowania cywilnego lub na drodze postępowania karnego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)