2024.05.21 godz. 17:42 Legnica, Dolnośląskie

Czy są szanse na wygranie sprawy o alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Czy w sytuacji kiedy była partnerka wyszła za mąż i poprawiła jej się sytuacja materialna, przy czym ja mam dwoje dzieci niepełnosprawnych w tym jedno dziecko z chorobą przewlekłą nie uleczalna. Mam jakieś szanse na obniżenie alimentów ? Tym bardziej, że pieniądze nie są przeznaczane na dziecko tak jak jest napisane w wyroku sądowym. Była partnerka nie stosuje się do wyroku i nie kontaktuje się nawet w sprawie leczenia dziecka ponadto robi wszystko aby nie było kontaktu i kontaktuje się tylko jeśli chodzi o dodatkowe pieniądze dla dziecka.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Maj 2024 10:47

Dzień dobry, jeśli są to okoliczności, których nie było przy wcześniejszej sprawie o alimenty, to można uznać, że Pana możliwości zarobkowe i majątkowe uległy obniżeniu, więc wtedy szanse są. Aczkolwiek z drugiej strony utrudnieniem może być inflacja z ostatnich lat i wzrost kosztów potrzeb dziecka, co też trzeba brać pod uwagę. Co do kontaktów ich realizacja to osobna sprawa (można wnosić o karę pieniężną wobec partnerki), ale większa liczba kontaktów z dzieckiem też może pozwalać na obniżenie alimentów poprzez osobiste starania o utrzymanie dziecka. Pozdrawiam, adw. Michał Filec