2019.12.19 godz. 19:35 Sosnowiec, Śląskie

Czy skazany na mocy art.41a k.k. w postaci opuszczenia mieszkania łamie go gdy,dobrowolnie pokrzywdzona wpuszcza go do niego i nie che być chroniona?

Wyjaśnienie sytuacji

Sąd wydał wyrok nakazowy o czyn art.207 z czerwca z nieprawdziwymi faktami.Konkretnie dziecko nie zostało poczęte,a oskarżony się nad nim znęcał.Nieprawdziwe jest także że mieszkamy dziewiętnaście lat pod jednym adresem.Oskarżony ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i opuszczenia mieszkania.A my chcemy żeby przebywał w domu.Czy można uchylić się wyroku sądu,jeśli zawiera nieprawidłowe informacje,oraz przeprowadzać sprawę bez skazanego i pokrzywdzonych?Czy skazany może wrócić do domu,jeśli pokrzywdzone opuszczą go dobrowolnie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Gru 2019 07:31

W mojej ocenie zgoda lub nie pokrzywdzonego nie ma znaczenia dla wykonywania srodka karnegow postaci zakazy zbliżania się. Przepisy kodeksu karnego umożliwiają jednak skrócenie czasu trwania środków karnych. Sąd może bowiem po upływie połowy okresu, na który orzeczono środek karny uznać go za wykonywany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.