2019.09.25 godz. 11:55 Poznań, Wielkopolskie

Czy słuszne jest posługiwanie się wyjątkiem w art 59.1 i kontynuowanie zarzadu sukcesyjnego.

Wyjaśnienie sytuacji

Zarządca sukcesyjny ustanowiony przed śmiercią i wpisany do ceidg, firma działa nadal.Spadkobiercy (2 córki, syn i żona) nie złożyli oświadczeń o przyjęciu spadku w ciagu 2 miesięcy od śmierci, wszyscy sa zgodnie co do podziału. Przedsiębiorca z żoną mieli wspólnotę majątkową i zarządca działa na rzecz małżonka przedsiębiorcy, Czy wobec tego żonie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, a tym samym możemy oprzeć się na wyjątku i uznać iż Zarząd Sukcesyjny nie wygasł, a jego dalsze i obecne funkcjonowanie jest prawidłowe?.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Burtowy

Poznań-Jeżyce, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2019 09:25

Zgadza się - ustanowiony za życia przedsiębiorcy zarząd sukcesyjny nie wygaśnie, jeżeli zarządca sukcesyjny działa na rzecz małżonka przedsiębiorcy, który był właścicielem przedsiębiorstwa w spadku (obecność innych spadkobierców nie zmienia tej okoliczności). Trzeba jednak pamiętać, że maksymalny okres trwania zarządu sukcesyjnego, niezależnie od spełnienia innych warunków, to 2 lata od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)