2023.12.13 godz. 17:09 Szczecin, Zachodniopomorskie

Czy w takim wypadku należą mi się alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Uczę się zaocznie, mam 22lata, pracuje i mieszkam sama, utrzymuje się tak od 17r.z. Rodzice po rozwodzie, ojciec zasądzone alimenty, nigdy nie podwyższone, w małżeństwie, oboje pracujący, matka bezrobotna, mąż pracujący rencista. Poza mną i 26lernim bratem nie mają dzieci. Nie otrzymuję żadnego wsparcia finansowego od rodziców. Dodatkowo opiekuje się rodzicami matki(raz w miesiącu jadę do innego miasta posprzątać, zrobić zakupy, przyjeżdżam na wizyty do lekarza, babcia wymaga ubezwłasnowolnienia) Z uwagi na brak finansów musiałam przerwać terapię u psychologa(F-43, F-41, X60)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Gru 2023 10:26

Alimenty przysługują osobie, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Z opisu niestety nie sposób dowiedzieć się, czy Pani dochody i możliwości zarobkowe (zawód wyuczony, umiejętności i dostępność pracy w Pani okolicy) są na tyle wysokie aby zaspokoić Pani usprawiedliwione potrzeby. Proszę przeliczyć uzyskiwane dochody i koszty, które Pani ponosi i na tej podstawie oszacować możliwość samodzielnego utrzymania się. W razie gdyby tak nie było, może Pani pozwać oboje rodziców o alimenty (w przypadku ojca o zmianę poprzedniego wyroku - podwyższenie)