2019.05.02 godz. 14:59 Huta Stara B, Śląskie

czy warto ?? walczyć i składać odwołanie do ZUS??

Wyjaśnienie sytuacji

decyzja odmowna w sprawie przeliczenia emerytury: wyrok TK z dn.06.03.2019 - złożyłam wniosek 03.04.2019. uzasadnienie ZUS -upłynęło 5 lat od zaskarżonej decyzji, główny powód. Jeżeli decyzja z dn. 5.07.2013 r. wydana była z naruszeniem prawa, a TK w tym roku to potwierdził to jakim sposobem ja jestem stratna?? przecież to nie z mojej winy minęło 5 lat, ktoś popełnił błąd a ja mam za to zapłacić.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Maj 2019 18:14

te 5 lat to ZUS bierze według mnie z przepisu art. 146 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi iż uchylenie decyzji z przyczyny uznania przez TK niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją nie może nastąpić jeżeil od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat. Według mnie nie stoi nic na przeszkodzie, aby ZUS przeliczył emeryturę jeszcze raz. Problem polega na tym, że jeszcze nie ma uzasadnienia do tego wyroku TK, więc ZUS czeka na to właśnie uzasadnienie. Bo tak naprawdę nie wie co ma z tym zrobić. Według mnie może Pani składać o wznowienie postępowania
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)