2023.07.28 godz. 11:05 Warszawa, Mazowieckie

Czy ZGN ma prawo naliczyć karę, jako rekompensatę z tytułu kosztów odzyskiwania należności. Powołując się na art.10 Ust. z dnia 8.03.2013r. o przeciw. nadmier.

Wyjaśnienie sytuacji

Wynajmowałam lok. użytkowy od ZGN Mokotów. Termin zapłaty czynszu był wyznaczony na 21.06.2023r. Zapłaciłam czynsz 22.06.2023r, ZGN zaksięgował 23.06.2023r i wystawił notę tytułem rekompensaty dochodzenia należności 181,50 zł (40EUR) i na odsetku ustawowe 0,46 zł Napisałam do ZGN, że jest to nadużywanie przepisów. Jeszcze tylko nadmienię, że z końcem maja złożyłam wypowiedzenie umowy.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lip 2023 11:14

Jeśli działała Pani jako przedsiębiorca - wierzyciel (wynajemca ZGM) ma prawo dochodzić kwoty 40 euro za każdą niezapłaconą w terminie fakturę. Rekompensata za koszty odzyskiwania należności w wysokości 40 euro, przewidziana w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, przysługuje wierzycielowi bez konieczności wykazania, że koszty te zostały poniesione.