2019.10.02 godz. 20:49 Białe Błota, Kujawsko-pomorskie

oceny niedostateczne - prawo oświatowe

Wyjaśnienie sytuacji

Czy zgodnie z prawem oświatowym nauczyciel ma prawo karać uczniów minusami albo ocenami niedostatecznymi za brak zadania domowego, zeszytu, książki? Czy jest to zgodne z prawem czy jest to nie zgodne z prawem? A co jeśli uczniowie mają wykonane zadanie domowe jednakże źle gdzie prawie 1/3 klasy dostaje oceny niedostateczne z tego powodu? Czy wina leży po stronie uczniów czy nauczyciela który nie wytłumaczył o co chodziło w zadaniu domowym? Pozdrawiam D. Kimepl

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Paź 2019 12:46

Odpowiedzi należy szukać w akcie wewnętrznym szkoły dotyczącym wewnątrzszkolnego oceniania. Akt taki każda szkoła przyjmuje na podstawie art. 44b ustawy o systemie oświaty i rozporządzenia MEN z 03.08.2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1534). Ten akt może się nazywać np. "wewnątrzszkolne ocenianie w ... (nazwa szkoły)" albo "przedmiotowe zasady oceniania w ....". Proszę udać się do sekretariatu szkoły lub sprawdzić, czy ten akt jest dostępny na stronie www szkoły. W razie dalszych pytań proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 20% uznało tę odpowiedź za pomocną (5 głosów)