2023.08.10 godz. 19:51 Gliwice, Śląskie

Czy zrzekając się spadku, zrzekam się również długów za mieszkanie ? Czy może zostały przedawnione ?

Wyjaśnienie sytuacji

Pragnę zwrócić się z prośbą o konsultację w sprawie długów związanych z mieszkaniem komunalnym, które zajmowałem wspólnie z moją matką, która niestety zmarła trzy tygodnie temu. Chociaż byłem świadom istnienia tych długów, miałem przekonanie, że zrzeczenie się spadku ustawowego rozwiąże problem. Niemniej jednak obecnie pojawiają się wątpliwości.Komornik nie zajmował i nie zajmuje mojego wynagrodzenia. Od 2019 roku nie otrzymałem żadnej korespondencji w tej sprawie.Komornik zajmował część emerytury matki-tę kwotę rekompensowałem prywanie.Czy zrzeczenie się spadku ustawowego coś pomoże ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Sie 2023 21:37

Dzień dobry, myślę, że ma Pan na myśli nie zrzeczenie się spadku (umowa zrzeczenia się dziedziczenia jest zawierana za życia spadkodawcy), a odrzucenie spadku. Odrzucając w terminie spadek odrzuca Pan zarówno aktywa, jak pasywa. Odrzucając spadek proszę mieć na uwadze kolejne osoby, które wejdą w Pana miejsce - np. Pana dzieci. Jeżeli jednak mowa o zadłużeniu mieszkania - za czynsz odpowiada nie tylko główny najemca, ale każda pełnoletnia osoba zamieszkująca z najemcą.