2023.02.06 godz. 13:36 Lublin, Lubelskie

Darowizna samochodu wykupionego z leasingu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chce darować mamie samochód wykupiony z leasingu aby móc go sprzedać po 6 miesiącach (bez darowizny musiałbym czekać 5 czy 6 lat żeby nie zapłacić podatku ) . Moje pytanie gdy samochód zostanie sprzedany, jak w sposób zgodny z prawem uzyskać pieniądze ze sprzedaży od mamy, aby nie narazić się na kontrolę skarbówki. Czy wystarczy zwykła darowizna na dowolny cel? Czy może w takim przypadku interweniować skarbówka? Dziękuję za informację. Pozdraeian

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2023 08:32

Dzień dobry, darowizna otrzymana od rodzica będzie podlegać zgłoszeniu do US w terminie 6 miesięcy od dokonania czynności. Przy zachowaniu terminów nie będzie ona opodatkowana.